2010-04-27

Lokální kapely cti skutečně netratí

Houpací koně @ Modrý salónek FM, 9.4.2010

Náčelník toho teď musí mít fakt hodně... Fotbalová sezóna a boj o titul vrcholí, MS klepe na dveře, teďka zahrada, že, zaměstnání, 5F tahá už několik let vlastně sám a do toho ještě milé povinnosti. =) Neměl bych ho v tom nechat úplně, říkám si. A lepší důvod než koncert Houpacích koní už asi nenastane...

Ústí nad Labem jako město neznám vůbec, ale tamní Houpací koně zbožňuji. Jejich desky nám doma hrály celý měsíc před koncertem. Je potřeba zasít semínko, vysvětloval jsem ženě.

To, co mám rád, se snažím i mít. To, co mám rád, se snažím vidět. Mít všechny „rozumné“ desky, ale doposud nevidět, takový rest jsem měl až do 9.4.2010 u Houpacích koní. Ostuda. Možná, že další takový už ani mít nebudu... Chvatně procházím seznam desek, identifikuji nemnohé další, až na výjimky již neexistující: Helmutova stříkačka, Sebastians, Vanessa, Toyen, Ylo - Africký slon... Omluva, že Ústí je z Valašska „trochu příliš z ruky“, neomlouvá. Nesčetné díky proto klukům z Galerky z Nového Jičína za to, že HK na tohle moravské miniturné vytáhli.

Z tohoto trochu možná komplikovaného úvodu vyplývá jediné, očekávání před koncertem byla nemalá. Modrý salónek knihovny akorát plný, mám z toho dobrý pocit, zabíráme celou jednu řadu. HK začínají písní „Město piják“. Mají mě v hrsti od první minuty. Nemůžu hodnotit předchozí sestavy HK, raritní dvojkonzerva Koňské síly 1991 – 2007 mi taktéž, jakožto nepamětníkovi, moc nenapoví. Mám ale pocit, že ideální poloha kapely je přesně taková, jako byla prezentována na tomto koncertě. Byť bych ji možná přejmenoval na „Jiří Imlauf a Houpací koně“ =). Zde by měla nyní následovat snůška superlativů... Ale tím, že jsem se už trochu zamotal v úvodu, se do toho pouštět nebudu. Místo toho trochu nelogicky napíšu to, co se mi nelíbilo. Asi od třetiny koncertu se do playlistu prosadily zcela nové písně z plánované nové desky. (Už aby byla!) Nepamatuji si na názvy, ale ve dvou z nich by se kapela podle mě měla vykašlat na komentáře typu „fakt dobrý věci, kluci, až na ty texty“ a dál to dělat po svém (rozuměj po staru). Texty v nich se mi zdály příliš popisné a, skoro se mi příčí to psát, s rádiovými ambicemi. Možná pánové Velká sedma na R1, ale kam dál?!?

Koncert se povedl. Nechybělo mnoho a fanouškovsky bychom s kapelou v sobotu přejeli na koncert v Novém Jičíně. Ale slavili jsme narozeniny, a tak brzy chyběl jak řidič, tak i vůle neustále někoho přesvědčovat, že tohle by vidět rozhodně měl. MY už HK viděli.

Semínko vzešlo. Jsou dva týdny po koncertě a desky HK nám doma hrají stále. Tentokráte je již pouští žena... =)

PS: Nadpis jsem více méně ukradl z nějaké staré recenze HK. Nějak si ale nemůžu vzpomenout komu. =)

PPS: V pátek 30.4. přijede do Modrého salónku v Místku další lokální kapela/klenot, příborsko-kopřivničtí LU. Naviděnou.

Žádné komentáře: