2008-10-13

Harry Potter z Lužice

Tohle téma jsem chtěl vlastně zmínit už před pár měsíci, ale teď se to snad taky hodí...

Některé pohádky asi nejsou pro pro harmonický vývoj citlivějších děti příliš vhodné, ale zůstanou jim dlouho v paměti. Ani se nedovažuju tipovat, kdy jsem poprvé a naposled viděl Zemanovu animovanou pohádku Čarodějův učeň (známou taky jako Krabat) a děj bych byl dnes schopen odvyprávět jen velice přibližně (tedy kdybych si nepomáhal Googlem =), ale tehdejší pocit hrůzy si pamatuju dodnes velice dobře.O tom, odkud příběh pochází, jsem toho ale nikdy moc nevěděl, a tak jsem byl dost překvapen, když jsem loni náhodou narazil na informaci, že se v Německu chystá hraný film Krabat. Ono to je ale vlastně úplně logické.

Pověst o Krabatovi pochází z Lužice a existuje v mnoha verzích. Tu zřejmě nejznámější německou napsal liberecký rodák (to asi vysvětluje, proč mají někteří učedníci česká jména) Otfried Preussler a právě podle ní vznikl i ten animovaný film Karla Zemana.

V Německu má tedy Krabat "vybudovanou tradici" a vzhledem k doznívající (?) vlně fantasy filmů a malých čarodějů, bylo jen otázkou času, kdy dojde i na Krabata a ono dochází právě teď, protože německá premiéra je právě v říjnu.
A vlastně to ani moc nevypadá jako Harry Potter, ale spíš jako komornější Pán prstenů. =)Německé filmy se k nám do kin zase tak často nedostávají, tak jsem zvědav, jestli se k nám dostane Krabat. Myslím, že Karel Zeman ho dostal tak hluboko do českého povědomí, že by se nějací diváci určitě našli - tedy pokud překonají své dětské fóbie a budou mít odvahu přijít do kina. ;)

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Hm, z traileru mám pocit, že veškerá poetika Zemanova animáku je pryč a zůstala urputná snaha Němců natočit americky vyhlížející fantasy. wuxia

Anonymní řekl(a)...

Jo, vypadá to jako Pán Prstenů. Vlastně jsem myslel, že je to trailer na LotR, jen okomentovaný nějakým skopčákem. Platí i v tomto případě typické rovnítko "kvalita německého pokusu o velkofilm" = "kvalita východoněmeckého porna"?

Vít Čondák řekl(a)...

Tak Němci netočí remake Zemana, stejně jako Jackson netočil remake Bakshiho, takže to bych jim nevyčítal, ale těžko říct, jestli to bude fungovat. On se asi nedá natočil velkofilm podle příběhu, kde vystupuje přibližně dvacet postav. =)