Zobrazují se příspěvky se štítkemPolsko. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemPolsko. Zobrazit všechny příspěvky

2010-07-28

Hvězda z Wikipedie

Zdá se, že vlna tzv. nigerijských mailů v posledních měsících trochu zeslábla, ale na internetu už se rýsuje nová hrozba – levní fotbalisté z Wikipedie.

Polský fotbalový klub Zagłębie Lubin dostal od jakéhosi manažera nabídku, že by mohli jako volného hráče bez smlouvy získat guinejského reprezentanta jménem Sonny Doumbouya. Podle (přiloženého?) profilu na Wikipedii působil třeba v USA a v Chorvatsku, a tak ho Lubin pozval na nezávazné testy a postavil ho do přáteláku s Borussii Dortmund. Doumbouya ovšem předvedl takový výkon, že ho už po poločase vystřídali s tím, že o někoho takového nemají zájem.

Těžko říct, jestli se v jeho případě jedná jen o náhlý pokles formy nebo něco vážnějšího, protože když se podíváte na Wikipedii, tak tam o jeho profil zuří už delší dobu lítý boj. Zdá, že některé uvedené informace jsou „poněkud nadsazené“ a jiné „nepřesné“ a dají se od sebě jen těžko rozlišit - zvlášť když jeho údajné bývalé kluby nemají pořádné stránky nebo se o Doumbouyovi raději nikde nezmiňují.

Každopádně to vypadá, že Doumbouya zkusí štěstí zase někde jinde – třeba pod svým druhým jménem Sony Latige. A asi to tentokrát nebude v Polsku, kde se už dostatečně proslavil, takže doufám, že jsou české kluby ve střehu. =)

(zdroj: Sport.pl)

2010-04-26

Pochybné teorie (vol.II)

Zdá se, že činnost sopky Eyjafjallajökull ovládá český režisér Marek Najbrt. Asi je to trochu odvážná teorie, ale není tak docela nepodložená…

"Český snímek Protektor režiséra Marka Najbrta vyhrál hlavní cenu na třetím ročníku festivalu nezávislého filmu Off Plus Kamera (sic!), který skončil v neděli v Krakově." (iDnes)

Pokud se podíváte na web festivalu Off Plus Camera, tak je tam uvedena i festivalová porota: Zbigniew Preisner, John Cooper, Mike Figgis, Thomas Vinterberg a Lili Taylor.

Ovšem v polském denním tisku se dá dočíst i něco jiného: „Z powodu kłopotów z komunikacją lotniczą w Europie zmieniono także skład jury“ neboli "z důvodů problémů s leteckými komunikacemi v Evropě se změnilo také složení poroty". Tak se stalo, že se kvůli sopce stal na poslední chvíli členem festivalové poroty Petr Zelenka a při vší úctě k jeho nestrannosti si myslím, že bez něj by hlasování poroty vypadalo trochu jinak.

Zelenka a Najbrt

Sice nevím, jak to Najbrt dokázal všechno zařídit a ohlídat, ale klobouk dolů! ;)

2007-10-22

Obsluhoval jsem národní stereotypy

Češi jsou prý nejateističtější národ v Evropě, ničeho si neváží a mají úvolněnou morálku.

Obsluhoval jsem anglického krále

Naproti tomu Poláci jsou prý silně věřící, bojují proti potratům a vůbec vyznávají tradiční rodinné hodnoty a cudnost.

Obsługiwałem angielskiego króla

Sociolog aby se v tom vyznal! =)

2007-07-08

Polské psí spřežení

Ahoj léto, ahoj prázdniny... =)

Studenti už nejsou ve škole a pracující v práci, takže ruch na internetu přechodně tichne a téhle okurkové sezóny bych chtěl využít k tomu, abych sem upíchnul několik úplně nepodstatných drobností, které by se sem během roku kvůli přetlaku jiných kvalitních a inspirativních textů prostě nedostaly. (Ehm... ;)

Tak třeba polská elektronická skupina Husky (myspace). (Mimochodem za to jméno jsem je proklel, protože jsem při hledání na internetu zpočátku končil na stránkách polských chovatelů psů. =)

Před časem mě na ně upozornil ps, že prý to je "polský trip-hop". Ukázalo se, že to není úplně pravda, protože je to spíš takový elektronický pop (jak někdo zhodnotil na last.fm: "taki polski lambik.. miód.."), ale co je typické, tak mi k němu chybí český ekvivalent. Nejblíž jsou nejspíš EOST a Khoiba (ta ostatně s Husky i kdysi hrála na nějakém polském elektronickém festiválku), ale museli by udělat nemožné - natočit odlehčenou a celkem veselou desku a aspoň polovinu písniček nazpívat česky, což opravdu neočekávám. =)



Nejspíš právě ta polština mě na desce Zgadnij (Uhodni) baví nejvíc. Na první poslech jsem si desku zhodnotil slovem "ujde", ale pak jsem si všimnul, že si ji podezřele často pouštím. Přitom anglické písničky mě až tak nebaví (nedotažená angličtina mi připomíná třetí českou skupinu do party - ranou Nieriku), takže to musí být kombinací hudby a polských textů a tím pádem jsem si říkal, že to asi skoro nikdo v ČR neocení, ale pak jsem si vzpomněl na Tara Fuki a vzniknul tenhle zápis. Přitom ty texty ani nebývají nějak moc komplikované, ale prostě se mi líbí jejich nálada... Zkuste si taky trochu zajiskřit, ať ve Vratislavi nemají tmu! =)

Iskrzy, iskrzy
napięcie między nami takie, że
można by
oświetlić Wrocław,
cały Wrocław, cały

dziś tak dobrze mi z tobą
ale jutro nie wiem

niech dzieje się co chce
iskrzy, iskrzy
napięcie


Další streamované klipy... teda "teledyski". =)